Lord Sandhurst Portrait

Lord Sandhurst

Conservative - Excepted Hereditary

Became Member: 23rd June 2021


1 APPG membership (as of 30 May 2024)
Yazidis
1 Former APPG membership
Rule of Law
Arbitration Bill [HL] Special Public Bill Committee
24th Jan 2024 - 27th Mar 2024
Fraud Act 2006 and Digital Fraud Committee
19th Jan 2022 - 31st Oct 2022


Division Voting information

During the current Parliament, Lord Sandhurst has voted in 383 divisions, and never against the majority of their Party.
View All Lord Sandhurst Division Votes

Debates during the 2019 Parliament

Speeches made during Parliamentary debates are recorded in Hansard. For ease of browsing we have grouped debates into individual, departmental and legislative categories.

Sparring Partners
Baroness Barran (Conservative)
(10 debate interactions)
Lord Markham (Conservative)
(9 debate interactions)
View All Sparring Partners
Department Debates
Home Office
(20 debate contributions)
Ministry of Justice
(18 debate contributions)
Department for Education
(14 debate contributions)
Leader of the House
(13 debate contributions)
View All Department Debates
View all Lord Sandhurst's debates

Lords initiatives

These initiatives were driven by Lord Sandhurst, and are more likely to reflect personal policy preferences.


Lord Sandhurst has not introduced any legislation before Parliament

Lord Sandhurst has not co-sponsored any Bills in the current parliamentary sitting


Lord Sandhurst has not asked any Written Questions in the current parliament